Airmar B75C-12-L-12F 600W Low CHIRP Thru-Hull Transducer 12deg Tilt Furuno 12-Pin
Special Order
Find In Store
Deliver to:
New South Wales 2000,
AU
Estimated:
Buy Now, Pay Later with
Find Local Store
Report incorrect product information
300 W
Airmar's low-profile, Chirp-ready transducer models are the perfect addition to smaller boats such as center consoles. The low-frequency band, operating between 40 and 75 kHz, is a deep-water performer, providing excellent coverage and tracking. The B75L transducer delivers up to 35 kHz of total bandwidth in just one installation.
The B75L is available in two Tilted Element models:
- Fixed 12 degrees tilted version for 0 to 24 degrees hull deadrise angles
- Fixed 0 degrees tilted version for 0 to 7 degrees hull deadrise angles
Features:
- Depth and fast-response water-temperature sensing
- 300 W of power with a maximum depth of 353 m (1200')
- Low frequency: 40 to 75 kHz
- 32 degrees to 21 degrees beamwidth
- Great deep-water performance
- Low-profile, thru-hull housing provides good display resolution at speed when installed properly
- Recommended for stepped, planing, or displacement hull
- Bronze housing for use in a fiberglass or wood hull
- Also available in a stainless steel housing (SS75L) for use with all hull materials
- Patented Xducer ID technology
Specifications:
- Brand: Airmar Technology
- Acoustic Window: Urethane
- Cable-Length: 10 m (33')
- Common Use: Fishing
- Connector: Furuno 12-Pin
- Country of Origin: USA
- Deadrise Range: 8 degrees to 24 degrees
- Display Brand: Furuno
- Display Connector: 12F
- Frequency: Low
- Frequency Band: Low
- Functions: Depth, Temperature
- Hole Size: 70 mm (2-13/16')
- Hull Material: Fiberglass or wood
- Low Frequency: 40-75 kHz
- Low Frequency Beamwidth: 32 degrees-21 degrees
- Material: Bronze
- Max Deadrise: Up to 24 degrees
- Max Deadrise Angle: 24 degrees
- Max Depth: 366 m (1200')
- Max Vessel LOA: Up to 8 m (26')
- Mix and Match Series: 12-Pin Chirp
- Model or Series: B75
- Mounting Style: Tilted Element Thru-Hull
- Power Rating: 300 W
- Product Family: Marine
- Retractable housing: No
- Sensor Connector: MMC
- Single or Dual Frequency: CHIRP-Ready Single-Band
- Tilt Angle: 12 degrees
- Tilted Element: Yes
- Usable Shaft Length: 95 mm (3.75')