Ronstan RC6190-1.5 Series 19 I-Beam Track Black 1496mm
#9071842
#9071842
Special Order Estimated dispatch date: Jun 3 - Jun 21
Find In Store
Delivery options
Deliver to:
New South Wales 2000, AU
Buy Now, Pay Later with
Find Local Store
Report incorrect product information
The Ronstan RC6190-1.5 Series 19 I-Beam Track Black 1496mm is suitable for mainsheet and self-tacking jib travellers on dinghies and catamarans; and mainsheet systems on boats up to 9m (28ft).
Ronstan RC6190-1.5 Series 19 I-Beam Track Black 1496mm Features:
  • Durable anodised aluminium alloy construction
  • Track fastenings: 5mm (3/16"), countersunk head fasteners at 100mm (3.937") centres
  • Stopholes at 50mm (1.969") centres
Ronstan RC6190-1.5 Series 19 I-Beam Track Black 1496mm Specifications:
  • Colour: Black
  • Length: 1496 mm
  • Width: 19.0 mm
  • Weight: 1240 g
  • Minimum Curve Radium:
    • For 51mm (2") car. Min horizontal 'A' curve radius = 400mm (15 3/4"). Min horizontal 'B' curve radius = 400mm (15 3/4").
    • For 86mm (3 3/8") car. Min horizontal 'A' curve radius = 1200mm (47 1/4"). Min horizontal 'B' curve radius = not suitable.
    • For 105mm (4 3/16") car. Min horizontal 'A' curve radius = 400mm (15 3/4"). Min horizontal 'B' curve radius = not suitable.