Airmar P75C-M-10F Medium CHIRP 600W In-Hull Transducer Furuno 10-Pin
#9193171
#9193171
Special Order Estimated dispatch date: Jun 13 - Jul 3
Find In Store
Delivery options
Deliver to:
New South Wales 2000, AU
Buy Now, Pay Later with
Find Local Store
Report incorrect product information
600 W
The P75M is a 600 W, Chirp-ready, in-hull transducer working on the medium-frequency band of 80 to 130 kHz. This bandwidth is great for inshore saltwater as well as lakes and provides amazing target definition down to 274 m (900'). The major benefit of an in-hull transducer is no protruding features on the exterior of the hull, making it the perfect choice for trailered or lifted boats. Designed for smaller boats up to 8 m (25') with a solid fiberglass hull.
Specifications:
  • Brand: Airmar Technology
  • Connector: Furuno 10-Pin
  • Display Connector: 10F
  • Housing Material: Plastic
  • Mounting Style: In-Hull
  • Sensor Connector: MMC
  • Weight: 4.2 kg (9.2 lb.)
  • Common Use: Leisure/Yachting, Fishing
  • Deadrise Range: 0 degrees to 22 degrees
  • Frequency Band: Medium
  • Transducer Functions: Depth
  • Country of Origin: USA
  • Single or Dual Frequency: CHIRP-Ready Single-Band
  • Max Deadrise Angle: 22 degrees
  • Medium Frequency: 80-130 kHz
  • Mix and Match Series: 12-Pin Chirp
  • Power Rating: 600 W