Airmar P95C-M-10F Medium CHIRP 300W In-Hull Transducer Furuno 10-Pin
#9193178
#9193178
Special Order Estimated dispatch date: Jun 13 - Jul 3
Find In Store
Delivery options
Deliver to:
New South Wales 2000, AU
Buy Now, Pay Later with
Find Local Store
Report incorrect product information
300 W
Ideal for inshore or coastal fishing in shallow to medium depths, the P95M is a 300 W, Chirp-ready, in-hull transducer working on the medium-frequency band of 95 to 155 kHz. This bandwidth is great for inshore saltwater as well as lakes, providing amazing target definition down to 182 m (600'). In-hull transducers are the perfect solution for solid-fiberglass hulls, especially those that are trailered or lifted frequently. Designed for smaller boats up to 8 m (25') with a solid-fiberglass hull.
Features:
  • Depth only
  • 300 W of power
  • Medium frequency: 95 to 155 kHz
    • 26 degrees to 17 degrees beamwidth
    • Maximum depth of 182 m (600')
  • Urethane transducer housing with an adjustable, plastic, mounting base
  • Perfect for trailered or lifted boats up to 8 m (25')
  • Recommended for planing or displacement hull
  • Installed with a hand-adjustable base. No cutting is needed.
  • Also available as transom (TM150M) and thru-hull (B150M) mounts
  • Patented Xducer ID technology
Specifications:
  • Brand: Airmar Technology
  • Connector: Furuno 10-Pin
  • Display Connector: 10F
  • Housing Material: Plastic
  • Mounting Style: In-Hull
  • Sensor Connector: MMC
  • Weight: 4.2 kg (9.2 lb.)
  • Common Use: Leisure/Yachting, Fishing
  • Deadrise Range: 0 degrees to 22 degrees
  • Frequency Band: Medium
  • Transducer Functions: Depth
  • Country of Origin: USA
  • Single or Dual Frequency: CHIRP-Ready Single-Band
  • Max Deadrise Angle: 22 degrees
  • Medium Frequency: 95-155 kHz
  • Mix and Match Series: 12-Pin Chirp
  • Power Rating: 300 W