Airmar DT820SV-235-0 235 kHz Tilted Element Smart Sensor 20-Degree Tilt Stainless NMEA 0183
#9129581
#9129581
Special Order Estimated dispatch date: Jun 12 - Jul 2
Report incorrect product information
Airmar DT820SV-235-0 Low Profile Tilted Element Smart Sensor 20 degrees Tilt Stainless NMEA 0183
Airmar has taken its proven Tilted Element and broadband technologies and applied them to its leading line of Smart Sensors. The DT800 is a low-profile, retractable, thru-hull sensor that computes accurate depth and temperature data and sends it to any NMEA 0183 or NMEA 2000 display. The DT800 operates at a frequency of 235 kHz and can run simultaneously with other Airmar 50/200 kHz transducers on-board with no interference. The broadband ceramic delivers depth readings to 183 m (600'), as well as accurate shallow-water readings in as little as 500 mm (1.6'). Available in fixed 0 degrees, 12 degrees, or 20 degrees tilt, the DT800 is perfect for power and sailboat applications. It is sold with a choice of rugged housings- plastic, bronze, or stainless steel-to accommodate any vessel type or hull material. These low-profile housings do not affect hull performance and will provide accurate readings at high speeds.
Smart Sensor Features
  • NEW Broadband 235 kHz Ceramic:
    • Broadband ceramic available with 0 degrees, 12 degrees and 20 degrees tilt options
    • Enhanced depth performance
    • Maximum range 100 m (330')
    • Minimum range 0.5 m (1.6')
    • Urethane face provides better sensitivity
    • Excellent high-speed performance
  • Fixed 20 degrees tilt for 16 degrees to 24 degrees deadrise
  • Fixed 12 degrees tilt for 8 degrees to 15 degrees deadrise
  • Fixed 0 degrees tilt for 0 degrees to 8 degrees deadrise
  • NMEA 0183 output
  • All models have depth and temperature
  • 235 kHz eliminates interference with fishfinders
  • Retractable insert provides ease of serviceability
  • Reverse polarity protection
  • Supply voltage 8.4 to 31.2 VDC
  • Supply current 30 mA maximum
  • Usable Shaft Length: approx. 57 mm (2.25) Frequency: 235 kHz
  • Cone: 12 degrees
  • 10 m (33') cable length standard
  • Maximum cable length 100 m (330')
  • 51 mm (2) housing
  • Blanking plug included
  • Accommodates maximum hull thicknesses 54 mm (2 1/8)
  • Accommodates minimum hull thicknesses 6.3 mm (0.25)