Airmar SS175C-20-H-BB 1kW CHIRP Stainless Thru-Hull Transducer 20-Degree High Frequency Si-Tex 8-Pin
#9191241
#9191241
Special Order Estimated dispatch date: Jun 6 - Jul 4
Find In Store
Delivery options
Deliver to:
New South Wales 2000, AU
Buy Now, Pay Later with
Find Local Store
Report incorrect product information
Airmar SS175C-12-M 12d Tilt
High CHIRP with Navico 9-Pin
Model: SS175C-20-H
Features:
  • Depth and fast-response water-temperature sensor
  • 1 kW with a maximum depth of 304 m (1000')
  • High Frequency: 130 kHz to 210 kHz 10 degrees to 6 degrees beamwidth
  • 80 kHz of total bandwidth from one transducer
  • Recommended boat size: Up to 11 m (36')
  • Stainless steel housing is compatible with all hull types and materials
  • Also available in a bronze housing (B175H) model
  • Exclusive Xducer ID® technology
Airmar's low profile Chirp-ready transducer models are the perfect addition to smaller boats such as center consoles. The low frequency band is the deep water performer delivering excellent coverage and tracking in deeper depths. The SS175L transducer delivers up to 20 kHz of total bandwidth in just one installation and delivers tremendous deep water performance.
Specifications
Weight2.7 kg (6 lb)
Hull Deadrise16 degrees to 24 degrees hull deadrise
Acoustic WindowUrethane
Hole Size 98 mm (3-7/8'')