Ronstan RF109100 Series 100 Orbit Block Single
#9073116
#9073116
Special Order Estimated dispatch date: Jun 5 - Jun 23
Report incorrect product information
Applications
  • Primary mainsheet, halyard and spinnaker systems on boats to 15m (50ft)
  • Secondary mainsheet, vang blocks on boats to 18m (60ft)
  • Backstay systems on boats to 14m (46ft)
  • General control line and lead block applications on larger yachts
Materials
  • Fully machined Alloy cheek plates
  • Alloy sheaves with captive ball races
  • Torlon needle rollers
  • Carbon black Acetal ball bearings
  • Forged grade 17-4PH stainless steel shackles
  • Grade 316 stainless steel head post
Features:
  • The highest strength-to-weight ratio
  • Minimal friction loss, especially when working at high loads
  • Totally reliable and trouble free performance
  • Simplicity of design and construction to facilitate maintenance and servicing
  • Elegant, functional styling and finish.
  • Lockable swivelling head post
  • High strength forged shackle
Specifications:
Sheave diameter 100 mm
Max. Rope diameter 14 mm
Max. Cable diameter - mm
Pin diameter 8.0 mm