Ronstan RF20000HL Series 20 HL Nylatron Sheave 20mm OD x 9mm W x 8mm ID
#9072846
#9072846
Special Order Estimated dispatch date: Jun 4 - Jun 22
Find In Store
Delivery options
Deliver to:
New South Wales 2000, AU
Buy Now, Pay Later with
Find Local Store
Report incorrect product information
The Ronstan RF20000HL Series 20 HL Nylatron Sheave 20mm OD x 9mm W x 8mm ID is made from a unique plastic material which is suitable for use with wire. Nylatron is a cast, partially cross-linked polyamide compound which has been modified with a MoS2 filler for excellent wear resistance, self lubrication and low friction properties.
Ronstan RF20000HL Series 20 HL Nylatron Sheave 20mm OD x 9mm W x 8mm ID Features:
  • Durable construction
  • Self lubrication
  • Low friction
  • Excellent wear resistance
  • Suitable for use with wire or rope
  • Material: Nylatron
  • A: 20.0 mm
  • B: 8.8 mm
  • C: 8.1 mm
  • Max. Rope diameter: 6 mm
  • Max. Cable diameter: 3 mm