Ronstan RF40000HL Series 40 High Load Nylatron Sheave 40mm OD x 14mm W x 8mm ID
#9072903
#9072903
Special Order Estimated dispatch date: Jun 4 - Jun 22
Find In Store
Delivery options
Deliver to:
New South Wales 2000, AU
Buy Now, Pay Later with
Find Local Store
Report incorrect product information
The Ronstan RF40000HL Series 40 High Load Nylatron Sheave 40mm OD x 14mm W x 8mm ID is made from a unique plastic material which is suitable for use with wire. Nylatron is a cast, partially cross-linked polyamide compound which has been modified with a MoS2 filler. It has excellent wear resistance, self lubrication and low friction properties.
Ronstan RF40000HL Series 40 High Load Nylatron Sheave 40mm OD x 14mm W x 8mm ID Features:
  • Excellent wear resistance
  • Suitable for use with wire or rope
  • Made from Nylatron
  • Self lubrication and low friction properties
Ronstan RF40000HL Series 40 High Load Nylatron Sheave 40mm OD x 14mm W x 8mm ID Specifications:
  • A: 40.0 mm
  • B: 13.4 mm
  • C: 8.1 mm
  • Max. Rope diameter: 10 mm
  • Max. Cable diameter: 4 mm