Xantrex Echo Charge 12/24VOLT
(0)
#9191722
Xantrex Echo Charge 12/24VOLT
Special Order Estimated dispatch date: Jun 4 - Jul 2
Report incorrect product information
Xantrex Echo Charge Auxiliary Charger
Model: 82-0123-01
Features:
  • 15 A maximum charge current
  • Automatically switches on/off without affecting the in-house battery bank or over-charging
  • Utilizes excess current from the primary charging source
  • Built-in thermal and over-current circuits
  • Reverse polarity protection
  • Easy three wire installation
Specifications
Switch ON voltage (12 VDC mode)13.0 VDC
Switch ON voltage (24 VDC mode)26.0 VDC
Output amps15.0 A (maximum)
Voltage limiting (12 VDC mode)14.4 VDC plus or minus 1%
Voltage limiting (24 VDC mode)28.8 VDC plus or minus 1%