Airmar B285C-M-10F 1kW Med CHIRP with Fairing Thru-Hull Transducer Furuno 10-Pin
#9214332
#9214332
Special Order Estimated dispatch date: Jun 14 - Jul 4
Find In Store
Delivery options
Deliver to:
New South Wales 2000, AU
Buy Now, Pay Later with
Find Local Store
Report incorrect product information
USA
1 kW
Features:
  • Depth and fast-response water-temperature sensing
  • 1 kW of power with a maximum depth of 457 m (1500')
  • Medium frequency: 85 to 135 kHz
    • 16 degrees to 11 degrees beamwidth
  • 50 kHz of total bandwidth
  • Covers popular fishing frequencies of 88 and 107 kHz plus everything else in the bandwidth
  • Bronze housing for use on fiberglass or wood hull
  • Recommended for planing or displacement hull
  • High-performance Fairing for optimal performance at higher speeds
  • Also available as transom (TM185M), thru-hull low-profile (B175M), and in-hull (M135M) mounts
  • Patented Xducer ID technology
Specifications:
  • Brand: Airmar Technology
  • Acoustic Window: Urethane
  • Cable-Length: 10 m (33')
  • Common Use: Fishing, Commercial Fishing
  • Connector: Furuno 10-Pin
  • Country of Origin: USA
  • Cross Reference: B285M
  • Deadrise Range: Up to 28 degrees with fairing
  • Display Brand: Furuno
  • Display Connector: 10F
  • Frequency: Medium
  • Frequency Band: Medium
  • Functions: Depth, Temperature
  • Hole Size: 30 mm (1-3/16')
  • Hull Material: Fiberglass or wood
  • Material: Bronze
  • Max Deadrise: Up to 26 degrees with fairing
  • Max Deadrise Angle: 26 degrees
  • Max Depth: 457 m (1500')
  • Max Vessel LOA: 8 m (25') and above
  • Medium Frequency: 85-135 kHz
  • Medium Frequency Beamwidth: 16 degrees-11 degrees
  • Mix and Match Series: 12-Pin Chirp
  • Model or Series: B285
  • Mounting Style: Thru-Hull with Fairing
  • Power Rating: 1 kW
  • Product Family: Marine
  • Sensor Connector: MMC
  • Single or Dual Frequency: CHIRP-Ready Single-Band
  • Tilted Element: No
  • Usable Shaft Length: 121 mm (4.75')