Airmar B75C-0-L-12F 600W Low CHIRP Thru-Hull Transducer 0deg Tilt Furuno 12-Pin
#9214341
#9214341
Special Order Estimated dispatch date: Jun 13 - Jul 3
Report incorrect product information
USA
300 W
The B75L is available in two Tilted Element models:
  • Fixed 12 degrees tilted version for 0 to 24 degrees hull deadrise angles
  • Fixed 0 degrees tilted version for 0 to 7 degrees hull deadrise angles
Features:
  • Depth and fast-response water-temperature sensing
  • 300 W of power with a maximum depth of 353 m (1200')
  • Low frequency: 40 to 75 kHz
    • 32 degrees to 21 degrees beamwidth
  • Great deep-water performance
  • Low-profile, thru-hull housing provides good display resolution at speed when installed properly
  • Recommended for stepped, planing, or displacement hull
  • Bronze housing for use in a fiberglass or wood hull
  • Also available in a stainless steel housing (SS75L) for use with all hull materials
  • Patented Xducer ID technology
Specifications:
  • Brand: Airmar Technology
  • Acoustic Window: Urethane
  • Cable-Length: 10 m (33')
  • Common Use: Fishing
  • Connector: Furuno 12-Pin
  • Country of Origin: USA
  • Deadrise Range: 0 degrees to 7 degrees
  • Display Brand: Furuno
  • Display Connector: 12F
  • Frequency: Low
  • Frequency Band: Low
  • Functions: Depth, Temperature
  • Hole Size: 70 mm (2-13/16')
  • Hull Material: Fiberglass or wood
  • Low Frequency: 40-75 kHz
  • Low Frequency Beamwidth: 32 degrees-21 degrees
  • Material: Bronze
  • Max Deadrise: Up to 24 degrees
  • Max Deadrise Angle: 24 degrees
  • Max Depth: 366 m (1200')
  • Max Vessel LOA: Up to 8 m (26')
  • Mix and Match Series: 12-Pin Chirp
  • Model or Series: B75
  • Mounting Style: Tilted Element Thru-Hull
  • Power Rating: 300 W
  • Product Family: Marine
  • Retractable housing: No
  • Sensor Connector: MMC
  • Single or Dual Frequency: CHIRP-Ready Single-Band
  • Tilt Angle: 0 degrees
  • Tilted Element: Yes
  • Usable Shaft Length: 95 mm (3.75')