Airmar B75C-0-M-12F 600W Med CHIRP Thru-Hull Transducer 0deg Tilt Furuno 12-Pin
#9214343
#9214343
Special Order Estimated dispatch date: Jun 13 - Jul 3
Report incorrect product information
USA
600 W
Airmar's low-profile, Chirp-ready, transducer models are the perfect addition to smaller boats such as center consoles. Operating at a frequency range of 80 to 130 kHz, the B75M delivers up to 50 kHz of total bandwidth in just one installation. This transducer shows amazing bottom detail in shallow and medium depths down to 274 m (900').
The B75M is available in three Tilted Element models:
  • Fixed 20 degrees tilted version for 16 to 24 degrees hull deadrise angles
  • Fixed 12 degrees tilted version for 6 to 15 degrees hull deadrise angles
  • Fixed 0 degrees tilted version for 0 to 7 degrees hull deadrise angles
Features:
  • Depth and fast-response water-temperature sensing
  • 600 W of power with a maximum depth of 274 m (900')
  • Medium frequency: 80 to 130 kHz
    • 24 degrees to 16 degrees beamwidth
  • Low-profile, thru-hull housing delivers good display resolution at speed when installed properly
  • Bronze housing for use in a fiberglass or wood hull
  • Recommended for stepped, planing, or displacement hull
  • Also available in a stainless steel housing (SS75M) for use in all hull materials
  • Patented Xducer ID technology
Specifications:
  • Brand: Airmar Technology
  • Acoustic Window: Urethane
  • Cable-Length: 10 m (33')
  • Common Use: Fishing
  • Connector: Furuno 12-Pin
  • Country of Origin: USA
  • Deadrise Range: 0 degrees to 7 degrees
  • Display Connector: 12F
  • Frequency Band: Medium
  • Functions: Depth, Temperature
  • Hole Size: 70 mm (2-13/16')
  • Hull Material: Fiberglass or wood
  • Low Frequency: 40-75 kHz
  • Low Frequency Beamwidth: 32 degrees-21 degrees
  • Material: Bronze
  • Max Deadrise: Up to 24 degrees
  • Max Deadrise Angle: 24 degrees
  • Max Depth: 366 m (1200')
  • Max Vessel LOA: Up to 8 m (26')
  • Mix and Match Series: 12-Pin Chirp
  • Mounting Style: Tilted Element Thru-Hull
  • Power Rating: 600 W
  • Retractable housing: No
  • Sensor Connector: MMC
  • Single or Dual Frequency: CHIRP-Ready Single-Band
  • Tilt Angle: 0 degrees
  • Tilted Element: Yes
  • Usable Shaft Length: 95 mm (3.75')