Airmar B75C-20-H-12F 600W High CHIRP Thru-Hull Transducer 20deg Tilt Furuno 12-Pin
#9214337
#9214337
Special Order Estimated dispatch date: Jun 14 - Jul 4
Report incorrect product information
USA
600 W
Airmar's low-profile, Chirp-ready, transducers are the perfect addition to smaller boats such as center consoles. The high-frequency band of the B75H, operating between 130 and 210 kHz, has a narrow beamwidth-excellent for pinpointing fish holding tight to wrecks, reefs, and other structures. It also shows amazing target separation on baitfish and schooling gamefish. This transducer delivers up to 80 kHz of total bandwidth in just one installation for clear bottom detail and fish target resolution.
The B75H is available in three Tilted Element models:
  • Fixed 20 degrees tilted version for 16 to 24 degrees hull deadrise angles
    Fixed 12 degrees tilted version for 6 to 15 degrees hull deadrise angles
    Fixed 0 degrees tilted version for 0 to 7 degrees hull deadrise angles
Features:
  • Depth and fast-response water-temperature sensing
  • 600 W of power with a maximum depth of 214 m (700')
  • High frequency: 130 to 210 kHz
    • 15 degrees to 9 degrees beamwidth
  • Low-profile, thru-hull housing provides good display resolution at speed when installed properly
  • Recommended for stepped, planing, or displacement hull
  • Bronze housing for use in a fiberglass or wood hull
  • Also available in a stainless steel housing (SS75H) for use with all hull materials
  • Patented Xducer ID technology
Specifications:
  • Brand: Airmar Technology
  • Acoustic Window: Urethane
  • Cable-Length: 10 m (33')
  • Common Use: Fishing
  • Connector: Furuno 12-Pin
  • Country of Origin: USA
  • Deadrise Range: 16 degrees to 24 degrees
  • Display Connector: 12F
  • Frequency Band: High
  • Functions: Depth, Temperature
  • High Frequency: 130-210 kHz
  • High Frequency Beamwidth: 15 degrees-9 degrees
  • Hole Size: 70 mm (2-13/16')
  • Hull Material: Fiberglass or wood
  • Material: Bronze
  • Max Deadrise: Up to 24 degrees
  • Max Deadrise Angle: 24 degrees
  • Max Depth: 214 m (700')
  • Max Vessel LOA: Up to 8 m (26')
  • Mix and Match Series: 12-Pin Chirp
  • Mounting Style: Tilted Element Thru-Hull
  • Power Rating: 600 W
  • Retractable housing: No
  • Sensor Connector: MMC
  • Single or Dual Frequency: CHIRP-Ready Single-Band
  • Tilt Angle: 20 degrees
  • Tilted Element: Yes
  • Usable Shaft Length: 95 mm (3.75')