Airmar SS175C-0-H-12F 1kW High CHIRP Thru-Hull Transducer 0deg Tilt Furuno 12-Pin
#9214365
#9214365
Special Order Estimated dispatch date: Jun 13 - Jul 3
Report incorrect product information
USA
1 kW
Airmar's low-profile, Chirp-ready, transducer models are the perfect addition to smaller boats such as center consoles. The high-frequency band, transmitting between 130 and 210 kHz, has a narrow beamwidth-excellent for pinpointing fish holding tight to wrecks, reefs, and other structures. High frequency also shows amazing target separation on baitfish and schooling gamefish. The SS175H delivers up to 80 kHz of total bandwidth in just one installation for superior shallow-water performance and bottom detail.
The SS175H is available in three Tilted Element models:
  • Fixed 20 degrees tilted version for 16 to 24 degrees hull deadrise angles
  • Fixed 12 degrees tilted version for 8 to 15 degrees hull deadrise angles
  • Fixed 0 degrees tilted version for 0 to 7 degrees hull deadrise angles
Features:
  • Depth and fast-response water-temperature sensing
  • 1 kW of power with a maximum depth of 304 m (1000')
  • High frequency: 130 to 210 kHz
    • 10 degrees to 6 degrees beamwidth
  • 80 kHz of total bandwidth from one transducer
  • Low-profile, thru-hull housing provides good display resolution at speed when installed properly
  • Recommended for stepped, planing, or displacement hull
  • Stainless steel housing for use in all hull materials
  • Also available in a bronze housing (B175H) for use in a fiberglass or wood hull
  • Patented Xducer ID technology
Specifications:
  • Brand: Airmar Technology
  • Acoustic Window: Urethane
  • Cable-Length: 10 m (33')
  • Common Use: Fishing, Commercial Fishing
  • Connector: Furuno 12-Pin
  • Country of Origin: USA
  • Deadrise Range: 0 degrees to 7 degrees
  • Display Brand: Furuno
  • Display Connector: 12F
  • Frequency: High
  • Frequency Band: High
  • Functions: Depth, Temperature
  • High Frequency: 130-210 kHz
  • High Frequency Beamwidth: 15 degrees-9 degrees
  • Hole Size: Fiberglass or wood hull 95 mm (3-3/4'), Metal hull 105 mm (4-1/8')
  • Hull Material: Compatible w/ all hull materials
  • Material: Stainless Steel
  • Max Deadrise: Up to 24 degrees
  • Max Deadrise Angle: 24 degrees
  • Max Depth: 304 m (1000')
  • Max Vessel LOA: Up to 11 m (36')
  • Mix and Match Series: 12-Pin Chirp
  • Model or Series: SS175
  • Mounting Style: Tilted Element Thru-Hull
  • Power Rating: 1 kW