Airmar SS175C-12-HW-12F 1kW High CHIRP Wide Beam Thru-Hull Transducer 12deg Tilt Furuno 12-Pin
#9214368
#9214368
Special Order Estimated dispatch date: Jun 14 - Jul 4
Report incorrect product information
USA
1 kW
The SS175HW is available in three Tilted Element models:
  • 1 kW of power
  • High frequency: 150 to 250 kHz
    • Constant 25 degrees beamwidth
    • Maximum depth of 152 m (500')
  • 100 kHz of total bandwidth from one transducer
  • Covers popular fishing frequency of 200 kHz plus everything else in the bandwidth
  • Cable-Length: 10 m (33')
  • Common Use: Fishing, Commercial Fishing
  • Connector: Furuno 12-Pin
  • Country of Origin: USA
  • Deadrise Range: 8 degrees to 15 degrees
  • Display Brand: Furuno
  • Display Connector: 12F
  • Frequency: High Wide
  • Frequency Band: High Wide
  • Functions: Depth, Temperature
  • High Frequency: 150-250 kHz
  • High-Wide Beamwidth: 25 degrees
  • Hole Size: Fiberglass or wood hull 95 mm (3-3/4'), Metal hull 105 mm (4-1/8')
  • Max Deadrise Angle: 24 degrees
  • Max Depth: 150 m (500')
  • Power Rating: 1 kW