Airmar SS175C-20-HW-12F 1kW High CHIRP Wide Beam Thru-Hull Transducer 20deg Tilt Furuno 12-Pin
#9214370
#9214370
Special Order Estimated dispatch date: Jun 14 - Jul 4
Report incorrect product information
USA
1 kW
The SS175HW is available in three Tilted Element models:
  • Fixed 20 degrees tilted version for 16 to 24 degrees hull deadrise angles
  • Fixed 12 degrees tilted version for 8 to 15 degrees hull deadrise angles
  • Fixed 0 degrees tilted version for 0 to 7 degrees hull deadrise angles
Features:
  • Depth and fast-response water-temperature sensing
  • 1 kW of power
  • High frequency: 150 to 250 kHz
    • Constant 25 degrees beamwidth
    • Maximum depth of 152 m (500')
  • 100 kHz of total bandwidth from one transducer
  • Covers popular fishing frequency of 200 kHz plus everything else in the bandwidth
  • Low-profile, thru-hull housing provides good display resolution at speed when installed properly
  • Recommended for stepped, planing, or displacement hull
  • Stainless steel housing for use in all hull materials
  • Patented Xducer ID technology
Specifications:
  • Brand: Airmar Technology
  • Acoustic Window: Urethane
  • Cable-Length: 10 m (33')
  • Common Use: Fishing, Commercial Fishing
  • Connector: Furuno 12-Pin
  • Country of Origin: USA
  • Deadrise Range: 16 degrees to 24 degrees
  • Display Connector: 12F
  • Frequency Band: High Wide
  • Functions: Depth, Temperature
  • High Frequency: 150-250 kHz
  • High-Wide Beamwidth: 25 degrees
  • Hole Size: Fiberglass or wood hull 95 mm (3-3/4'), Metal hull 105 mm (4-1/8')
  • Hull Material: Compatible w/ all hull materials
  • Material: Stainless Steel
  • Max Deadrise: Up to 24 degrees
  • Max Deadrise Angle: 24 degrees
  • Max Depth: 150 m (500')
  • Max Vessel LOA: Up to 11 m (36')
  • Mix and Match Series: 12-Pin Chirp
  • Mounting Style: Tilted Element Thru-Hull
  • Power Rating: 1 kW