Airmar SS175C-12-L-12F 1kW Low CHIRP Thru-Hull Transducer 12deg Tilt Furuno 12-Pin
#9214371
#9214371
Special Order Estimated dispatch date: Jun 14 - Jul 4
Report incorrect product information
USA
1 kW
Airmar's low-profile, Chirp-ready, transducer models are the perfect addition to smaller boats such as center consoles. The low-frequency band, operating between 40 and 60 kHz, is a deep-water performer, giving excellent coverage and tracking. The SS175L transducer delivers up to 20 kHz of total bandwidth in just one installation.
The SS175L is available in three Tilted Element models:
  • 1 kW of power with a maximum depth of 762 m (2500')
  • Low frequency: 40 to 60 kHz
  • o    32 degrees to 21 degrees beamwidth
  • Great deep-water performance
  • Also available in a bronze housing (B175L) for use in a fiberglass or wood hull
  • Cable-Length: 10 m (33')
  • Common Use: Fishing
  • Connector: Furuno 12-Pin
  • Country of Origin: USA
  • Deadrise Range: 8 degrees to 15 degrees
  • Display Brand: Furuno
  • Display Connector: 12F
  • Frequency: Low
  • Frequency Band: Low
  • Functions: Depth, Temperature
  • Hole Size: Fiberglass or wood hull 95 mm (3-3/4'), Metal hull 105 mm (4-1/8')
  • Hull Material: Compatible w/ all hull materials
  • Low Frequency: 40-60 kHz
  • Low Frequency Beamwidth: 32 degrees-21 degrees
  • Max Deadrise Angle: 24 degrees
  • Max Depth: 762 m (2500')
  • Power Rating: 1 kW