Airmar SS175C-20-L-10F 1kW Low CHIRP Thru-Hull Transducer 20deg Tilt Furuno 10-Pin
#9214372
#9214372
Special Order Estimated dispatch date: Jun 14 - Jul 4
Report incorrect product information
USA
1 kW
Airmar's low-profile, Chirp-ready, transducer models are the perfect addition to smaller boats such as center consoles. The low-frequency band, operating between 40 and 60 kHz, is a deep-water performer, giving excellent coverage and tracking. The SS175L transducer delivers up to 20 kHz of total bandwidth in just one installation.
The SS175L is available in three Tilted Element models:
  • Fixed 20 degrees tilted version for 16 to 24 degrees hull deadrise angles
  • Fixed 12 degrees tilted version for 8 to 15 degrees hull deadrise angles
  • Fixed 0 degrees tilted version for 0 to 7 degrees hull deadrise angles
Features:
  • Depth and fast-response water-temperature sensing
  • 1 kW of power with a maximum depth of 762 m (2500')
  • Low frequency: 40 to 60 kHz
  • o    32 degrees to 21 degrees beamwidth
  • Great deep-water performance
  • Low-profile, thru-hull housing provides good display resolution at speed when installed properly
  • Recommended for stepped, planing, or displacement hull
  • Stainless steel housing for use in all hull materials
  • Also available in a bronze housing (B175L) for use in a fiberglass or wood hull
  • Patented Xducer ID technology
Specifications:
  • Brand: Airmar Technology
  • Acoustic Window: Urethane
  • Cable-Length: 10 m (33')
  • Common Use: Fishing
  • Connector: Furuno 10-Pin
  • Country of Origin: USA
  • Deadrise Range: 16 degrees to 24 degrees
  • Display Connector: 10F
  • Frequency Band: Low
  • Functions: Depth, Temperature
  • Hole Size: Fiberglass or wood hull 95 mm (3-3/4'), Metal hull 105 mm (4-1/8')
  • Hull Material: Compatible w/ all hull materials
  • Low Frequency: 40-60 kHz
  • Low Frequency Beamwidth: 32 degrees-21 degrees
  • Material: Stainless Steel
  • Max Deadrise: Up to 24 degrees
  • Max Deadrise Angle: 24 degrees
  • Max Depth: 762 m (2500')
  • Max Vessel LOA: Up to 11 m (36')
  • Mix and Match Series: 12-Pin Chirp
  • Mounting Style: Tilted Element Thru-Hull
  • Power Rating: 1 kW